image description

Logo Nedir ?

Blog

Logo Nedir ?

Logo nedir? Hangi teknikler kullanılarak çizilir? Kaç çeşit logo tipi vardır bu yazımızda detaylı olarak ele alacağız.

Logo Nedir?

Logo bir marka, kurum, kuruluş, şirket, oluşum, topluluk yada fikri temsil eden ve içerisinde grafiksel ögeleri barındıran sembol yada şekillere verilen isimdir. Logo kendi içerisinde birden fazla gruba ayrılmaktadır, bu durumun nedeni ise tasarımlarda kullanılan tekniklerden dolayıdır. Genel olarak bilinen ve aşina olduğumuz türler ise logo, logotype ve amblem tasarımlarıdır. Logolar sadece ikonik çizimler sembol şekillerden meydana gelir. Logotypelar ise tamamen yazı karakteri ve tipografi teknikleri üzerinden hazırlanmış tasarımlardır. Her iki tasarımında kullanım alanları farklı olabildiği gibi kullanılma amaçları aynıdır. 

Logonun Tarihi ve İlk Kullanıldığı Yıl

Yapılan araştırmalar sonucunda Hz. İsa’dan 2300 yıl önceye kadar kullanımı gözlemlenmiştir. Buda demek oluyor ki yaklaşık olarak 4000 yıllık bir geçmişe sahip. Sadece zamanın getirmiş olduğu yenilikler ve teknoloji ile kullanım şekillerinin değiştikleri gözlemlenmiştir. Babil uygarlığına ait olan silindir yuvarlak mühür kalıntıları üzerinde imparatorluğa ait simge ve semboller bulunmuştur. O tarihlerde kullanılan bakır, gümüş, altın paraların üzerinde de bu sembollere rastlanılmıştır. Logo tasarım için modern tarih başlangıcını 1870’li yılları gösterebilmekteyiz. Logo günümüzde o kadar yoğun ve yaygın olarak kullanılmakta. Marka ve kurumların dışında topluluklar, fanlar, taraftarlar, siyasi görüş birlikleri ve saymakla bitiremeyeceğimiz kategoriye ayrılmış durumda.

Stella Artois Tescillenen İlk Logo Tasarımı

Tarihte ilk tescillenen logo tasarımı için Stell Artois firmasının logosunu örnek gösterebiliriz. Markanın faaliyet gösterdiği sektör içecek. Firmanın kuruluş yılı ise 1366 yılında Belçika’da gerçekleşmiştir. Yenilenmiş logonun siyah beyaz halini ilk logo olarak gösteren kaynaklarda var ama yukarıda yer alan resimde sol tarafta yer alan çalışma ilk logo tasarımları. Logo tasarımının genel yapısına baktığımızda ilk logo ile son kullandıkları logo arasında büyük oranda değişim geçirdiği gözlerden kaçmıyor.
Kaynak: www.freegrafiker.com/logo-nedir.html

Etiket: #logo #logotype #tasarım #selintymedialogo #selintymedialogotasarım

YORUM EKLE